Od jemného plátna a modrotisku v regionu Mühlviertel, přes ručně vyráběné čluny a jedinečné sklářské umění na Dunaji až po vzácné oleje a opravdu originální kresby. Na jihu Horního Rakouska se setkáte s výrobci brumlí, navštívíte keramickou manufakturu ve městě Gmunden a kloboučnici v Bad Ischlu. Prohlídku úspěšně zakončíte v muzeu HAND.WERK.HAUS ve městě Bad Goisern.
Cesta: Ulrichsberg - Haslach im Mühlviertel – Helfenberg – Bad Leonfelden – Aschach – Wesenufer – Eferding – Ried – Molln – Gmunden - Bad Ischl – Bad Goisern
První zmínka o tkalcovském řemesle rodiny Leitnerů se v historické kronice objevuje již před 500 lety. Od té doby se řemeslo předávalo z generace na generaci - až do založení tkalcovny lnu v roce 1853, která je dnes vyhlášená charakteristickými žakárovými tkaninami. Ve vlastní šicí dílně se z těchto látek vyrábí jedinečné bytové textilie - od elegantních ubrusů a ložního prádla až po speciální kusy na objednávku.
V nejstarší hornorakouské lisovně lněného oleje, která byla nedávno zrekonstruována, se melou semena a vyrábí vysoce kvalitní olej již více než 600 let. Len setý se v této oblasti pěstuje již od 13. století a je mimo jiné základem lněného oleje.
V městysu Haslach stojí za vidění také muzeum Textiles Zentrum Haslach, kde je působivě zdokumentována velká lnářská a textilní tradice regionu Mühlviertel. Každoročně se zde konají významná mezinárodní sympozia o textilu a místní tkalcovský trh se stal událostí známou i za hranicemi.
Nejstarší tkalcovna v regionu Mühlviertel tká již od roku 1832. Vyrábí se zde vysoce kvalitní bavlněné a lněné tkaniny, ze kterých se zde také se vší pečlivostí šije.
Sortiment tkalcovny Vieböck je široce diverzifikovaný: utěrky, osušky, ručníky, ručníky do sauny, plátěné košile a topy, pytlíky na chleba, prostírání, ložní prádlo, závěsy a mnoho dalšího. Tkalcovna Vieböck je jediná tkalcovna lnu na světě se značkou ekologické kvality GOTS a IVN Best.
Starobylé řemeslo modrotisku již v německy mluvících zemích téměř vymřelo. Společnost Blaudruckerei Wagner se spolu s několika modrotiskaři v Rakousku a Německu věnuje zachování této staré tradice. Návštěva dílny v Bad Leonfeldenu umožní návštěvníkům nahlédnout do praxe řemesla modrotisku.
Zákazníci Thoma Feichtnera se již více než 30 let těší ze sklenic, které s láskou ručně vyrábí. Jako základní materiál používá tento umělec borosilikátové sklo, které je díky svému chemickému složení mimořádně odolné. To znamená, že sklenice lze mýt v myčce nádobí a jsou odolné vůči kyselinám a teplu.
Rodina Königsdorferů staví typické čluny používané v údolí Dunaje od roku 1820. Je jednou z posledních na Dunaji. Každý rok opustí dílnu přibližně 80 ručně vyrobených člunů v klasické podobě, bez ohledu na to, zda jsou poháněny tradičně vesly, nebo mají moderní motorový pohon.
Uprostřed Eferdingské pánve provozují ekologickou farmu Christiane a Thomas Raabovi. Na farmě se zpracovávají 100% ekologická semena, která pocházejí výhradně z Rakouska a většinou z tohoto regionu, na vysoce kvalitní, za studena lisované jedlé oleje. Patří mezi ně slunečnice, lněné semínko, sója, konopí a bodlák, ale také řepka, lnička setá a ořechy.
V historickém „Hofmannově domě“ ve městě Ried - bývalé slévárně cínu - vznikl tento dům oslavující udržitelnost a regionální produkty. Iniciátoři dbají na to, aby nabídka domu byla v souladu se zásadami udržitelnosti a ekonomiky, zaměřené na budoucnost našich potomků. Najdete zde například produkty z dílny Oskara Pointeckera, Ideen Kunst Druck Werkstatt, kde vznikají jedinečná díla od kreativního nápadu až po udržitelnou realizaci. Tento vystudovaný tiskař a grafik vytváří svá díla jednoduchými tahy štětce. Vznikají tak produkty od speciálních přáníček až po velké zarámované formáty. Využívá dokonce i více než 100 let staré tiskařské stroje, které pohání pouze síla lidských paží.
Rodina Schwarzů začala vyrábět brumle v městysu Molln v roce 1679. Podnik je majetkem rodiny již po 13 generací. I dnes se zde vyrábějí vedle prvotřídních brumlí také laděné zvonky, okaríny, flexatony a panovy flétny, které jsou vysoce ceněné a vyvážejí se do více než 40 různých zemí světa. Originální černá brumle je mystický a jedinečně znějící nástroj patřící do skupiny idiofonů, na který hrají s oblibou děti i dospělí.
První písemná zmínka o keramické manufaktuře ve městě Gmunden, která je dnes největší ve střední Evropě, pochází z roku 1492. V průběhu let se gmundenská keramika stala skutečným synonymem pro nejlepší rakouské nádobí. Symbolizuje tak nejen tradici, ale především jedinečnou lásku k tradičnímu řemeslu. Každý výrobek, který vyjde z keramické manufaktury Gmundner Keramik Manufaktur, je jedinečný - ručně vyrobený a malovaný, a stejně jedinečný jako lidé, kteří si ho koupí. Plaménkový vzor „Grüngeflammt“ je opravdu nezaměnitelný a dnes se těší celosvětovému uznání. V roce 2021 byla výroba keramiky s „plaménkovým vzorem“ zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Od doby, kdy si císař u Bittnera staršího objednával lovecké klobouky, se mnohé změnilo. Některé věci však zůstaly zachovány: stohy originálních klobouků z kloboučnické manufaktury ve městě Bad Ischl, které si od té doby získaly dobré jméno po celém světě. Kloboučnickou manufakturu, založenou v roce 1862, vedlo již pět generací rodiny Bittnerových a v současnosti ji proměnami času a módních trendů provází Kathi Bittnerová.
V době rostoucího významu udržitelnosti roste také význam řemesel. Obec na severním břehu Hallstattského jezera je svou řemeslnou tradicí opravdu proslulá. K tradičním podnikům zde patří například dílna Philippa Schwarze, vyrábějící slavné ručně šité boty Goiserer, mýdlárna Kariny Wimmerové, továrna na výrobu hořčice AnnaMax a výrobna houslí Mizzotti. Vše, co o řemeslech potřebujete vědět, najdete v třípodlažním muzeu HAND.WERK.HAUS v památkově chráněném zámku Neuwildenstein v centru obce Bad Goisern. Muzeum nabízí výstavy a stálou expozici členských podniků.