Hoftaverne Atzmüller ve Waxenbergu na Mühlviertelské vrchovině je ztělesněním pohostinnosti pro hosty z blízkého i vzdáleného okolí.
Čím je Hoftaverne Atzmüller obzvláště známá? Vařením ze surovin z místních farem, vydatnou domácí kuchyní, jemnými delikatesami, lahodnými saláty a lákavými dezerty.
Sám Daniel Atzmüller, mladší šéfkuchař, dává tradičním receptům po babičce moderní podobu - například slaninovým knedlíkům au gratin s cibulovým a dýňovým chutney a kysaným zelím.
90 min. příprava
60 min. samotné vaření
Pečené knedlíky se slaninou:
Brambory uvaříme v osolené vodě (cca 50 minut). Slaninu, 1 cibuli a česnek nakrájíme na kostičky, orestujeme na pánvi a smícháme s čerstvou majoránkou a petrželkou, poté zchladíme (cca 10 minut). Po vychladnutí ze směsi vytvarujeme 30gramové kuličky a vložíme do mrazáku.
Uvařené brambory oloupeme, prolisujeme a uprostřed vytvoříme důlek (necháme krátce zapařit), přidáme vejce a žloutek, dále mouku, sůl, pepř a muškátový oříšek a vypracujeme těsto. Z těsta vytvarujeme kolečka, na ně položíme vychladlou slaninovou náplň<s> </s>a zabalíme do kulatých knedlíků. Knedlíky vložíme do máslem vymazané formy na pečení a dáme do předem rozehřáté trouby. Pečeme 25 minut na 160 °C. Nakonec rozšleháme 2 vejce s trochou smetany, solí, pepřem a muškátovým oříškem a nalijeme mezi knedlíky. Poté pečeme dalších 15 minut při 200 °C. Posypeme čerstvou pažitkou a podáváme.
Cibulové a dýňové čatní:
3 cibule nakrájíme na kostičky, orestujeme dozlatova, přidáme 1 lžičku medu, pokapeme trochou octa a odstavíme z plotny. Přidáme 2 lžíce dýňového oleje a dochutíme solí a pepřem.
Kysané zelí:
Kysané zelí nakrájíme nadrobno, osolíme a dobře prolisujeme, až pustí šťávu. Přidáme bobkové listy a naplníme do sklenic (zelí musí být zakryté šťávou). Skladujeme v místnosti chráněné před světlem při teplotě 10 stupňů po dobu 14 dnů. Hotovo. Před servírováním zelí propláchneme, přidáme trochu vývaru a prohřejeme.