Bazilika svatého Michaela v Mondsee - zvláštní umělecký poklad nedaleko Salcburku
Bývalý benediktinský kolegiátní kostel Patrocinium: 29. září
V roce 748 založil bavorský vévoda Odilo II. z rodu Agilolfingů na zbytcích římského sídliště klášter Mondsee. S jeho založením získal klášter rozsáhlé dary, které v následujícím období ještě vzrostly. Týkaly se dnešního Mondsee a Wolfganglandu. Darovalo se však také Bavorsko a zbytek Horních a Dolních Rakous. První mniši prý podle klášterní tradice pocházeli z Monte Cassina. Existují však i vážné úvahy, že první mniši žili podle Regula mixta. Po svržení vévody Tassila III. císařem Karlem se Mondsee stalo císařským klášterem.
Okol roku 800 zažilo svůj první rozkvět. Byl spojen s opatem Hildebaldem (804-814), který byl dvorním kaplanem císaře Karla Velikého a později kolínským arcibiskupem, jenž Mondsee spravoval.
V roce 833 se Mondsee dostalo výměnou klášterů pod správu regensburských biskupů.
V roce 943 byl klášter vypleněn Maďary. Svatý Wolfgang údajně pobýval v Mondsee jako regensburský biskup v letech 976 až 977. "Uprchl do pirg, haust zu Mainse im closter, das gleichzeit dem pistumb zu Regensburg zugehöret" (Aventin). Jeho pobyt v této oblasti vedl později ke vzniku významného středověkého poutního místa svatého Wolfganga.
Za opata Rudberta (1072-1115) byl postaven románský kostel, který byl vysvěcen v roce 1104. V roce 1142 se opatu Konrádu II. bosinglotherovi podařilo prosadit svobodnou volbu opatů, čímž klášter získal nezávislost. Opat Konrád byl 15. ledna 1145 zavražděn v Oberwangu a v klášteře byl velmi brzy uctíván jako světec.
Klášter Mondsee a oblast Mondsee patřily až do roku 1506 k Bavorsku-Landshutu. Na konci středověku se zde dokonce objevily tendence k samostatnému rozvoji venkova. Maxmilián I. získal Mondsee a Wolfgangland pro Rakousko po sporu o dědictví v Landshutu v roce 1506. Podle později zrušené závěti chtěl dokonce na tomto klášterním pozemku vybudovat místo svého posledního odpočinku.
V 15. století zažil klášter opět období rozkvětu. Opat Johannes II Trenbeck (1415-1420) se zúčastnil Kostnického koncilu. Údajně je také autorem dějin tohoto koncilu. Za jeho působení vznikl velkolepě vyzdobený Urbář z roku 1416. Jeho nástupce ve funkci opata Simon Reuchlin (1420-1463) zavedl reformu pocházející z opatství Melk. Díky tomu byly téměř všechny kostely v oblasti Mondsee přestavěny a byly postaveny nové klášterní budovy. V roce 1444 byla postavena kapitula a v roce 1448 klášter. Opat Benedikt Eck (1463-1499) nechal pod vedením stavebního mistra Hanse Lenngdörffera z Burghausenu postavit současný pozdně gotický kostel. Vysvěcení lodi se konalo v roce 1487. Opat Wolfgang Haberl (1499-1521) nechal pro poutníky postavit kapli s vysokým křížem. V roce 1514 založil v Mondsee také první klášterní gymnázium v Horním Rakousku, které existovalo až do zrušení kláštera.
V roce 1626 navrhl salcburský sochař Hans Waldburger raně barokní hlavní oltář, který je vysoký až 18 m. Byl to opat Coelestin Kolb (1668-1683), kdo do Mondsee přivedl Meinrada Guggenbichlera (narozeného v Einsiedelnu v roce 1649). V Mondsee působil od roku 1679 až do své smrti v roce 1723. Pro klášterní kostel vytvořil tyto oltáře: oltář Ducha svatého, Wolfgangův oltář, oltář Božího těla, oltář chudých duší, Šebestiánův oltář, oltář Panny Marie a oltář svatého Petra. Z jeho uměleckých snah pochází také kazatelna a varhanní skříň. Za opata Coelestina došlo k výrazným změnám interiéru kostela. Byla odstraněna roudová zástěna (oddělující kněžiště od zbytku kostela). V severní a jižní lodi byly postaveny nízké barokní kaple s valenými klenbami.
Později tyrolský stavitel Franz Anton Koch (1700-1756) přistavěl další oltáře: oltář svatého Jana, oltář svatého Josefa, oltář svaté Anny neboli Panny Marie a oltář svatého Antonína. Křížový oltář vytvořil mondseeský sochař Leopold Schindlauer. Oslavy 1000. výročí se konaly za opata Bernharda Lidla (1729-1773). Využil toho jako příležitosti k vybudování čtyřosé, čtyřpatrové dvouvěžové fasády.
Věže jsou dnes vysoké 52 metrů. V průčelí se nacházejí postavy svatého Petra a Pavla. Sám opat napsal rozsáhlou historii kláštera (Chronicon Lunaelacense) od jeho počátků. Po požáru trhu v roce 1774, který zničil i střechu kostela, byly střechy kláštera na jihu nahrazeny současnou mansardovou střechou.
Po smrti opata Opportunia (1773-1784) byla volba nového opata zakázána a byl jmenován administrátor. V roce 1791 byl klášter Mondsee, v té době nejstarší klášter na rakouském území, zrušen. Biskup nově založené diecéze v Linci obdržel klášterní majetek darem.
V roce 1809 daroval císař Napoleon klášter a jeho statky bavorskému polnímu maršálovi Karlu Philippu von Wrede. Jeho potomci jej vlastnili jako "zámek" a "panství Mondsee" až do jeho prodeje v roce 1986.
V roce 2005 byl bývalý klášterní kostel za papeže Jana Pavla II. povýšen na baziliku minor. V roce 2005 byla zahájena tříletá rekonstrukce interiéru kostela, během níž byl kompletně obnoven vnitřní plášť kostela. Důkladnou prohlídkou, čištěním, konzervací a nezbytnými restaurátorskými pracemi prošly také všechny oltáře, obrazy, podlahy v kněžištích a zástavy.
Východní strana kostela má zřejmě dvojitý chór. Na severní straně je kostel spojen s bývalým klášterem (dnes zámkem). Trojlodní bazilikální kostel je jednou z nejvýraznějších a největších architektonických památek v Rakousku (70 m dlouhý, 34 m široký a 22 m vysoký). Do budovy kostela je integrována bývalá klenotnice (nyní sakristie) kláštera, modlitební sbor mnichů a 36 metrů dlouhá gotická klášterní knihovna, která byla kdysi středověkou lektorskou knihovnou. Bývalý modlitební chór a knihovna jsou v současné době součástí Mondseelandského muzea.
Bylý modlitební chór a knihovna jsou v současné době součástí Mondseelandského muzea.
Pro vytvoření dokumentu klikněte na tlačítko"Teď vytvořit PDF".
Loading...
Děkujeme za váš zájem, právě pro vás vytváříme dokument. Může to chvilku trvat. Hotové PDF se otevře v novém okně. Proto by mělo být deaktivováno blokování vyskakovacích oken ve vašem prohlížeči.